Genç Yaşta Büyük Şeyler Başarmış İnsanlar

Bugünün 19 Mayıs olması dolayısıyla genç yaşta ciddi anlamda bir şeyler başarmış hatta hayatımızı değiştirmiş insanların hikayesine değinmek istedim.Bunları anlatmamın amacı bugünün özelliğinin yanı sıra genç yaşlarda da bir şeyleri başarabilecek olduğumuzu kanıtlamak aslında. Çoğumuz,genç olduğumuz için çoğu şeyi başaramayacağımızı düşünürüz fakat dünyanın seyrini değiştirmiş kişiler genç liderlerdir. Bir şeyler başarmak,birilerinin hayatına dokunmak,bir şeylere fayda sağlamak için hiçbir yaş erken değildir. Anlatacağım hatta yazıya sığdıramadığım o kadar çok genç isim var ki;adeta bu yaşlarda başarabileceğimiz ne kadar çok şey olduğunu kanıtlar nitelikte. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi umudumuz gençliktedir,bizdedir. Bir şeyleri değiştirmek de,hayallerimizi gerçekleştirmek de bizim elimizdedir ve yola çıkmak için,bir şeyleri başarmak için asla erken veya genç değiliz. Bu güzel ve ulusal günde genç yaşta çok şey başarmış insanlara hep beraber bakalım o halde!

Najat Vallaud-Belkacem

Najat Belkacem 4 Ekim 1977’de Fas’ın kuzeyinde dağlık Rif bölgesinde fakir bir köy olan Bni Chiker’de doğdu.Müslüman 7 çocuklu bir ailenin 2. çocuğuydu ve yoksul yaşam şartlarında çocukluğunda çobanlık yaptı. 1982’de babası, eşini ve kızları Najat ile Fatiha’yı alıp Fransa’ya göç etti. Fransa’ya göç ettiklerinde mültecilik ile tanışan Najat Belkacem,Fransa’da da yoksul bir kentte yaşamını sürdürdü.2002 yılında (Institut d’Etudes Politiques de Paris) Paris Politik Araştırmalar Enstitüsü’nde eğitimini tamamladı. 21 Mart 2008- 4 Şubat 2013 tarihleri arasında Lyon belediye meclisi üyeliği ile siyaset hayatına atılmış oldu2007’de Sarkozy’e karşı aday olan Ségolène Royal’in basın sözcülüğünü üstlendi.16 Mayıs 2012’de göreve gelen hükumette artık o bir bakandı.  Kadın Hakları Bakanı, Hükümet Sözcüsü olarak görev yaptı.Kısa süre sonra da Milli Eğitim, Yükseköğretim ve Araştırma Bakanı olarak görevlendirildi. Fas’taki yoksul aileden,mültecilikten sıyrılırken kendini daha adil,daha mutlu,daha sevecen bir toplum için umut olarak görüyordu.

Fatih Sultan Mehmed

II. Mehmed olarak bilinen Fatih Sultan Mehmed 30 Mart 1432’de dünyaya gelmiş olup,Osmanlı İmparatorluğunun 7. padişahıdır. Fatih Sultan Mehmet,Arapça ve Farsça’nın yanı sıra Latince, Yunanca ve İtalyanca dahil toplamda yedi dil biliyordu.Muhteşem bir eğitim almıştı. II. Mehmed, 21 yaşında İstanbul’u fethederek 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu’na son verdi ve bu olay birçok tarihçi tarafından Orta Çağ’ın sonu Yeni Çağ’ın başlangıcı olarak kabul edildi. Fetih’ten sonra Fethin Babası anlamına gelen “Ebû’l-Feth”ile daha sonraki dönemlerde ise “Çağ Açan Hükümdar” ve ” Kayser-i Rum” unvanları ile anıldı.Fatih, İslam peygamberi Hz. Muhammed’in “Konstantiniyye elbet fetholunacaktır. Onu fethedecek komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur.” hadisine nâil olduğu için günümüzde Türkiye ve İslam dünyasının geniş bir kesiminde “kahraman” olarak kabul edilmektedir. Fetihle ilgili daha detaylı bilgi edinmeniz için Rise of Empires:Ottoman belgesel altyapılı diziyi izlemenizi tavsiye ederim. Bir şeyleri başarmak için erken değil,unutma ki Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın.

Marie Curie

Asıl adı Maria Skladowska olan Marie Curie nam-ı diğer Madam Curie, 7 Kasım 1867 de Polonya’da doğdu. . Ülkedeki eğitim sistemi nedeniyle kadınların üniversiteye gitmesi ya da teknik eğitim görmeleri için yurt dışına çıkmaları gerekiyordu. Kardeşi Bronya ve Marie çalışıp para biriktirdiler, 1885 yılında Bronya Sorbonne’da tıp eğitimi almaya başladı.Temmuz 1898’de(31 yaşındayken) Curie’ler(eşi ile birlikte) yeni radyoaktif bir element olan ve uranyumun radyoaktif bozunmasından ortaya çıkan polonyumu bulduklarını duyurdu. Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalar nedeniyle birincisi 1903 Nobel Fizik Ödülü, ikincisi 1911 Nobel Kimya Ödülü olmak üzere, iki Nobel Ödülü birden alan ilk bilim insanıdır.Aynı zamanda bilim dünyasında adını duyurmuş ilk kadındır.Dönemin şartlarına göğüs germiş,yalnızca 31 yaşında yeni bir element ve daha sonrasında radyoaktifi keşfetmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk

Bugünü bizlere armağan eden;”Umudum gençliktedir!” diyen iyi bir lider olan M.Kemal Atatürk’den bahsetmemek olmazdı.Osmanlı’nın çöküş döneminde iyi bir asker olan Mustafa Kemal,1881 yılında Selanik’de doğmuştur.Askerlik eğtimi almış,başarılı bir askerdir.Vatanın işgal edilmesi sonucu görevinden istifa ederek şuanki Türkiye Cumhuriyeti’nin başlangıcı saydığımız 19 Mayıs 1919 günü,Kurmay Albay Refet Bele Kurmay Albay Kazım Dirik,Kurmay Albay ‘Ayıcı’ Mehmet Arif Bey, Dr. Albay İbrahim (Tali Öngören) Bey,Kurmay Binbaşı , Dr. Binbaşı Hüsrev (Gerede) Bey, Refik(Saydam) Bey, Binbaşı Kemal( Doğan) Bey, Yüzbaşı Cevat Abbas (Gürer) Bey ve Yüzbaşı Ali Şevket (Öndersev) Bey ile beraber Samsun’a çıktı.Mustafa Kemal ve yanındaki çoğu kurmay olan komutanların Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919 günü, Türk Kurtuluş Savaşı’nın fiili başlangıç tarihi olarak kabul edilmektedir. Samsun’a çıkışı öncesinde parlak bir askerlik kariyeri olmakla beraber(birçok savaşta farklı rütbelerde asker olarak görev almış),genç yaşta Osmanlı İmparatorluğunu kurtarmak,sonucunda da günümüz Türkiye’sini bırakmak için Samsun’a çıkmış,yaptığı şeyler başarıyla sonuçlanmıştır. Yabancı askerleri ülkeden atmakla birlikte,hala kullandığımız hukuk sistemini değiştirmiş,saltanattan cumhuriyete geçişi sağlamıştır.

Hezarfen Ahmet Çelebi

İlk uçağı keşfeden Wright Kardeşlerden önce genç yaşlarda uçmayı başarabilen Hezarfen’e değinmemek olmazdı.Fakat Hezarfen’den de önce uçmayı başarmış bir insana değinmek istiyorum.Aslında ilk uçan insan,uçmayı keşfeden insan Hezarfen değil;Wright Kardeşlerden 1000 yıl önce yaşamış olan,ismini çok da duymadığımız Abbas İbn Firnas.

Abbas İbn Firnas

810 yılında Endülüs Emevi Devleti’nde dünyaya gelen müslüman bilim adamı olan Abaas İbn Firnas,uzun çalışmalar sonunda yeni bir keşifte bulunup bir cihaz yaptı; tarihi kaynaklar cihazın üzerine kumaş geçirip kanat yerine büyük kuş kanatları taktığını ve bu âleti çalıştırarak havalanıp uçtuğunu kaydeder. Üstelik havada uzun süre kuşlar gibi süzüldüğünü, daha sonra da yavaşça yere indiğini söyler.Bu ise 1623-1640 yıllarında uçmayı keşfeden Hezarfen Ahmet’den çok daha önce bir buluştur.Hezarfen’in yolculuğuna gelecek olursak;Evinde deneylerle uğraşıp, çeşitli konularda araştırmalar yapan Hazerfan Ahmed Çelebi, İsmail Cevheri adlı bir başka Türk bilginini örnek alarak, bugünkü hava taşıtlarının ilkel şeklini gerçekleştirmişti. Kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatlarının dayanıklılık derecesini ölçmek için, Okmeydanı’nda deneyler yapmış ve bir sabah kıyılarda biriken İstanbul halkının gözleri önünde, Galata kulesinden kendisini boşluğa bırakarak, kanatlarını hareket ettirerek boğazı aşmış ve Üsküdar semtine inmiştir.

Muhammed Ali

Muhammed Ali,17 Ocak 1942’de Amerika’da bir siyahi olarak dünyaya gelmiştir.

12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası’nda amatör kayıtlara girdi. Yine 1960’ta Roma’da ağır hafif siklette altın madalya alarak profesyonel lige döndü. 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları’nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.

1964 yılında 22 yaşındayken, S. Liston’u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra dinini değiştirdiğini ve İslam’a geçtiğini açıkladı.Vietnam savaşına katılmadığı için boksörlükten uzaklaştırıldı fakat daha sonra boks hayatına geri döndü.12 yaşında başladığı boks hayatında yalnızca 5 kez yenilmiş olup,gelmiş geçmiş boks şampiyonudur.Boks hayatının yanı sıra üniversiteleri dolaşarak İslamiyet’i anlattı. Malcolm X ile yakın ilişkileri oldu.

Bahsettiğim tüm bu insanlar,önlerinde birçok engel olmasına rağmen genç yaşta bu engellerle savaşmış;tarihe,kendi hayatlarına,başkalarının hayatlarına ve hayallerine yön vermiş insanlardır. Ne kadar genç olursan ol hiçbir şey için erken değil. Hiçbir zorluk,engel senin ve hayallerinin önüne geçmemeli. Yorulunca değil,başarınca durmalısın. Umut bizde,gelecek bizde,eğer bir şeyleri değiştirmek istiyorsak asla erken değil ve başarının yolu asla vazgeçmemekten gelir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.