Gezilmesi Gereken 7 Müze!

Evde kaldığımız şu günlerde düşündüm ki eğer biz dışarı çıkamıyorsak;dışarıdaki güzellikler neden bize gelmesin? Aynı zamanda bu günleri atlattıktan sonra muhakkak gidilmesi gereken müzeleri de içinden çektiğim arama motorlarında nadir bulunan fotoğraflarla tanıtmış olurum diye düşündüm.Ayrıca müze gezmeyi seviyorsanız muhakkak müze kartı almanızı öneririm.Böylece çoğu müzeye ücretsiz girebilirsiniz.

1)Ayasofya Müzesi

Ayasofya gezdiğim en iyi müze diyebilirim,hatta tam anlamıyla Doğu ve Batı’nın birleşimi bir yerdi.İlk olarak 532-537 yılları arasında Bizans İmparatoru olan Juntinianus tarafından inşa edilen İstanbul’un en büyük kilisesidir.Ziyaret ettiğinizde kilise dönemine ait kalıntılar hala mevcut.

Mozaikten yapılmış Hz İsa,Meryem Ana şekillendirmelerine çokça rastalamaktayız.Üst katta,girişte,mimberin olduğu kısımda bile Kilise döneminden kalma motifler  var.Aynı zamanda girişte 12 havariyi temsil eden 12 kuzu kalıntısı bulunmakta.

İstanbul’un fethine kadar Bizans için oldukça önemli olan Ayasofya,İstanbul’un fethinden sonra cami haline getirilmiştir.Cami haline getirilirken tarihine saygı duyulmuş olmalı ki kiliseden kalmış olan birçok kalıntıyı şuanda da ziyaret edebiliyor ve Doğu ve Batı’nın iç içe geçişini bir mimari eserde gözlemleyebiliyoruz.Özellikle girişteki kısımdan biraz ilerlediğinizde kucağında İsa olan Meryem Ana mozaiğinin altında caminin mimberini görüyor olmak tam da şu cümleyi kurduruyor bize;Doğu ve Batı’nın birleşimi!

2)Barış Manço Müzesi

Kadıköy’deki nadir müzelerden biri Barış Manço müzesi.Devlete ait olmadığı için müze kart geçmiyor 10TL gibi makul bir ücreti var.Barış Manço’nun yaşadığı evi müzeleştirmişler.Bodrum katıyla beraber toplam dört katlı olan bir ev.Giriş kısmında Barış Manço’nun  Domates Biber Patlıcan şarkısına ithafen figürler koymuşlar;

Merdivenleri piyanonun düğmelerine benzerken en alt kısımda Barış Manço’nun enstrümanları bulunmakta.

Bilet aldığınız kısım sağ ve sol olarak ikiye ayrılıyor.Salon kısmında Barış Manço’nun ödülleri,oturma grubu ve bir adet Barış Manço balmumu heykeli bulunmakta.

Diğer kısmında ise yemek odası,ve Barış Manço’nun vefat ettiği gece oğlunun masanın üstüne bıraktığı not gözümüze çarpıyor.Üst katlarda misafir odası,çocuklarının odası ve kendi yatak odası var.Giyim ve çalışma odası oldukça farklı,bu kısım sürpriz kalsın ve gidince görün 🙂

3)Galata Kulesi

Galata Kulesi’ni çoğumuz Hazerfen Ahmet Çelebi ile biliriz fakat hikayesi bundan daha eski.Galata Kulesi dünyanın en eski kulelerinden biri olup, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiştir.Kule Türklerin eline geçtikten sonra hemen hemen her yıl tamir edilmiştir.Rasathane,yangın gözlem yeri olarak kullanılmış;Hazerfen Ahmet Çelebi ile bir efsaneye imza atmıştır diyebiliriz.Muhteşem bir manzarası var aynı zamanda en üst katta kafeler de bulunuyor,bu eşsiz tarihi yapıda çayınızı yudumlayarak manzarayı seyredebilirsiniz.

Galata Kulesi’nin Manzarası

4)Topkapı Sarayı

Zamanında padişahların yaşadığı bu saray muhteşem bir büyüklükte.Eğer bu sarayı gezmek istiyorsanız bir gününüzü buna ayırmalısınız desem yanlış olmaz.Saraya girdikten sonra bir bahçeye çıkıyorsunuz ve saray sağ ve sol olmak üzere ikiye ayrılıyor,bunun haricinde devamında cami,ayrı oturma odaları,kütüphane,harem,bahçe ve bunun gibi birçok alan bulunuyor.İnşanın ayrılan bir kolunda Saray mutfağı,hamam,şerbet yapılan yer gibi alanlar mevcut.Bu alanlarda mutfak araç-gereçlerini sergilemişler.

Küplerin bulunduğu muhtemelen Osmanlı zamanında depo olarak kullanılan alan.

Çekmek yasak olduğu için sarayın bu kısımlarını çekemedim fakat genel olarak o dönem kullanılan tabak,bardak,tencere gibi şeyler sergileniyor ve o dönemin mutfağı bozulmadan sergilenmişti.

O kısımdan çıktıktan sonra diğer alanları gezmeye başladık.Birbirinden bağımsız ayrı ayrı odalar vardı fakat bunlar ev şeklindeydi.

Odaların iç dizaynı

Bu görsellerdeki gibi minik evler vardı ve içleri oturma odası,yatak ve şömine şeklinde tasarlanmıştı.Bu evlerin her biri oda olmakla beraber bir bahçenin bağlantılı olarak çevresinde bulunmakta.Ve tabiki bahçenin manzarası dünyada görülecek en güzel şeylerden biri.

Tüm manzara bu değil fakat bu kadarını çekmişim:) Dizilerde gördüğümüze çok benzeyen bir mimari var.Neredeyse her şey altın kaplama ya da altın detaylar hakim.Padişahın tahtı da bir o kadar görkemli.

Saray,buraya koyabileceğim,anlatabileceğimden çok daha fazla bölümler ve ayrıntılar içeriyor.Halifelerin kılıçları,kıyafetleri,Hz Muhammed’in hırka-i şerifi,sakal-ı şerifi ve birçok dini tarihi eser de sarayın içinde bulunuyor fakat fotoğraf çekilmemesi konusunda sıkı bir yasak olduğu için onları görüntüleyemedim.Bu bölümün dışında padişahların kullandığı kılıçlar,silahlar ve askeri kıyafetlerin bulunduğu bir bölüm daha var.Bunlardan bağımsız harem kısmı var fakat bu gezimize dahil değildi çünkü onun için ayrı bir ücret istiyorlar sanırım 40-50tl civarıydı ve müzekart orada geçmiyor.Paylaşamadığım,atladığım alanları ziyaret ettiğinizde gözlemlersiniz,fakat muhakkak gidin!:)

5)San Antuan Kilisesi

Hem müze hem de ibadete açık bir kilise.Kilisenin çevresinde papaz,din görevlilerin yaşadığı ve kilisenin devamı olan evler var.Mimarisi oldukça başarılı.İstanbul’un en büyük kilisesi özelliğini de taşıyor.İçerisinde Hz İsa,Meryem Ana balmumu heykelleri bulunuyor.Dua için olan kısım Hristiyan olmayanlara kapalı.Benim için farklı bir deneyim olmuştu.

Kilise’nin iç kısmı

6)İstanbul Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji müzesinin içinde çeşitli kültürlerin kalıntıları bulunuyor.Müzenin koleksiyonunda, Balkanlar’dan Afrika’ya,  ve Mezopotamya’dan Arap Yarımadası’na ve Afganistan’a kadar,Osmanlı sınırları içinde yer alan medeniyetlere ait eserler bulunmaktadır.Kullandıkları kap kacak,takılar,bıçaklar bulunuyor.Hatta benim dikkatimi en çok çeken şey bulunan Lahidler olmuştu.Büyük İskender’in Lahdi bile bulunuyor.

Büyük İskender Lahdi

Lahid,mermerden yapılmış mezarlık benzeri bir şey.İlk yapıldıklarında renkliymiş fakat zamanla taşın rengine dönüşmüş.Mumyalanmış insan bedeni bile vardı.Bunun dışında eski dönemden kalmış heykellerin toplandığı bir bahçe var müzenin hemen yanında.

Arkeoloji müzelerinin bir diğer önemli kısmı ise tarihi.Türkiye’nin ilk müzesi olma özelliğini taşıyor ve Osman Hamdi tarafından kuruluyor.Müzede Osman Hamdi’ye ayrılan,hayatının anlatıldığı ve heykelinin olduğu bir kısım da bulunuyor.

Osman Hamdi heykeli

Arkeoloji müzelerine girdiyseniz hemen karşısında bulunan çini müzesine de gitmeyi unutmayın:)

7)İşbankası Müzesi

Bu müze ilk olarak 1890 yılında postahane olarak kullanılmış,1927 yılında iş bankası olarak kullanılmaya başlanılmış ve 2005 yılında ise müzeleştirilmiş.Müzenin içinde Atatürk’ün çalışma odası,eskilerde kullanılmış telgraflar,telefonlar,ve döneminde halka biriktirmeyi teşvik eden işbankası kumbaraları bulunuyor.Müzenin içinde banka makbuzları,dönemin çalışanlarının odaları ve en alt girişte ise bunlardan bağımsız olarak eski tip silahların,savaşta kullanılan malzemlerin sergisi var.

Atatürk’ün Odası

Bu müzeyle ilgili çok fazla fotoğraf bulunmuyor elimde ama muhakkak gidilmesi gereken müzelerden biri.Dönemin model televizyonlarda İşbankasının eski reklamları gösteriliyor,maketler ve Atatürk büstleri de yer alıyor.Müze tamamen ücretsizdir.

İlk defa bu kadar çok görsel kullandığım bir yazı oldu fakat yazarken çok eğlendim ve bence hem faydalı olup hem de biraz otururken gezmenizi sağladım diye düşünüyorum 🙂 Bu saydığım yerlerin çoğuna müzekart ile gidebilirsiniz.Fotoğraflar şahsıma aittir -12 koyun görseli hariç- ve tarihçe konusunda wikipedia’dan yararlandım.Bu günleri atlattığımızda umarım buraları detaylıca gezebilirsiniz.İyi okumalar ve Hayırlı Ramazanlarrr!

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.